Produkcja zwierzęca

3. Produkcja zwierzęca
  4. Żywienie zwierząt
  5. Praktyka nr 19. Wprowadzenie udziału roślin strączkowych/bobowatych w dawkach pokarmowych bydła i zwierząt monogastrycznych

Polega na zastąpieniu nasion soi oraz poekstrakcyjne śruty sojowej przez krajowe rośliny bobowate – np. groch, bobik, łubiny. Wykazano, że w przypadku trawienia składników pokarmowych dawek z udziałem bobowatych emisja metanu jest niższa niż dla dawek z udziałem soi. Przyczyna zjawiska nie jest do końca potwierdzona, ale uważa się, że za taki stan odpowiedzialne są taniny obecne w bobowatych.

15% , 430 kg CO2 eq./szt./rok dla krów, 28,56 430 – 516 kg CO2 eq./szt./rok dla świń, 8,37 430 – 516 kg CO2 eq./szt./rok dla drobiu.

2.

10% mniejszy koszt dawki pokarmowej, mechanizm rynkowy, brak kosztów lub ewentualna dopłata poprzez program rolno środowiskowy 100 zł/szt./rok

W połączeniu z dopłatą do uprawy roślin bobowatych, jako drugi element czyli odział w dawce pokarmowej. W dłuższej perspektywie jako samoistny mechanizm rynkowy oparty na niższym koszcie żywienia (niższa cena krajowego surowca).

Pozytywne, kumulatywny efekt uprawy i żywienia, obniżenie kosztów produkcji. Zastosowanie nasion roślin bobowatych pozwoli zastąpić importowaną poekstrakcyjną śrutę sojową, najczęściej z udziałem GMO, krajowymi gatunkami i odmianami. Niektóre z tych nasion powinny jednak zostać poddane zabiegom uzdatniania lub osłony preparatami enzymatycznymi. Dodatkowym aspektem uprawy roślin bobowatych będzie zwiększenie zasobności gleb w próchnicę i azot, pod warunkiem ograniczenia stosowania azotowych nawozów mineralnych do poziomu 100 kg/ha (powyżej tej dawki następuje zanik brodawek korzeniowych i przejście roślin na mineralne źródła azotu).

W ramach PROW – ARMIR lub z areału upraw, KOBiZE. Aktualnie brak możliwości ujęcia w metodyce szacowania (konieczność nowej metodologii lub osobnego systemu szacowania).

Początkowa dopłata do żywienia zwierząt, a w miarę upowszechniania i dostępności surowca, poprzez niższą cenę surowca. Szkolenia i materiały związane z płatnościami. Specjalny program zachęt dla krajowych wytwórców pasz dla szerszego zastąpienia importowanej soi, krajowymi bobowatymi.

• Bellarby J., Tirado R., Leip A., Weiss F., Lesschen J.P., Smith P. 2012. Livestock greenhouse gas emissions and mitigation potential in Europe, Global Change Biology.
  • Buddle B.M., Denis M., Attwood G.T., Altermann E., Janssen P.H., Ronimus R.S., Pinares-Patińo C.S., Hristov, A. N., Oh, J., Lee, C., Meinen, R., Montes, F., Ott, T., Firkins, J., Rotz, A., Dell, C., Adesogan, A., Yang, W., Tricarico, J., Kebreab, E., Waghorn, G., Dijkstra, J. & Oosting, S., 2013. Mitigation of greenhouse gas emissions in livestock production – A review of technical options for non-CO2 emissions. Edited by Pierre J. Gerber, Benjamin Henderson and Harinder P.S. Makkar. (FAO Animal Production and Health Paper No. 177). Rome, Italy: Food and Agriculture Organization of the United Nations.
  • Casey, J. W., and Holden, N. M., 2005. The relationship between greenhouse gas emissions and the intensity of milk production in Ireland. Journal of Environmental Quality 34: 429-436.
  • Directorate general For Internal Policies, 2014. Measures at farm level to reduce greenhouse gas emissions from agriculture. European Parliament’s Committee on Agriculture and Rural Development.
  • Leip, A.,Weiss, F., Wassenaar, T., Perez, I., Fellmann, T., Loudjani, P., Tubiello, F., Grandgirard, D., Monni, S., Biala, K., 2010. Evaluation of the livestock sector’s contribution to the EU greenhouse gas emissions (GGELS) – final report. European Commission, Joint Research Centre, 323.
  • National Non – Food Crops Centre (NNFCC), 2010. A detailed economic assessment of the anaerobic digestion technology and its suitability to UK farming and waste systems. 10-010 report, The Anderson Centre, Melton Mowbray, Leicestershire.
  • Steinshamn H., 2010. Effect of forage legumes on feed intake, milk production and milk quality – a review. Animal Science Papers and Reports vol. 28, 3, 195-206.
  • Schulte R., Donnellan T., 2012. A marginal abatement cost curve for Irish agriculture, Teagasc submission to the National Climate Policy Development Consultation, Teagasc, Oakpark, Carlow, Ireland.
  • Waghorn, G.C. 2008. Beneficial and detrimental effects of dietary condensed tannins for sustainable sheep and goat production – progress and challenges Journal of Feed science and Technology. Doi:10.1016/j.anifeedsci.2007.09.013).