3. Produkcja roślinna
  4. Uprawa roślin
  5. Praktyka nr 6. Ograniczenie uprawy płużnej w praktyce rolniczej

Praktyka nr 6. Ograniczenie uprawy płużnej w praktyce rolniczej

Uproszczenie uprawy prowadzi do zmniejszenia emisji CO2 (West & Marland 2002), które w naszych warunkach glebowo-agrotechnicznych można ocenić na ok. 15% , tj. 1350 kg CO2·ha-1 rocznie. Emisja N2O z gleby w tradycyjnym systemie uprawy i bezorkowym utrzymywała się na podobnym poziomie. Wskazuje to na ograniczony wpływ zagęszczenia gleby (w systemie uprawy bezorkowej) na emisję N2O. Jest to o tyle zrozumiałe, że przy charakterystyce wilgotności gleb mineralnych w Polsce można uznać że dominującym procesem produkcji N2O w glebie jest proces nitryfikacji, a nie denitryfikacji. Dodatkowo wprowadzenie uprawa bezorkowej zmniejsza o 60,5% zużycie paliw pędnych i tym samym emisję CO2 i N2O (Czarnocki 2013, Pawlak 2012, Czarnocki & Starczewski 2008). Uwzględniając wyniki badań Niemieckiego Instytutu Badania Gospodarki szacującego emisję CO2 ze spalania 1 l oleju napędowego na 2,64 kg CO2 można obliczyć, że w tradycyjnym systemie uprawy zbóż ozimych emisja gazu wynosi ok. 110,88 kg CO2·ha-1, a w systemie bezorkowym zaledwie 43,8 kg CO2·ha-1. Proponuje się wdrożenie praktyki polegającej na uprawie bezorkowej gleb.

Ocenia się, ze wdrożenie praktyki może zmniejszyć emisję CO2 z gleby o 36% oraz emisję CO2 związaną ze zużyciem paliw pędnych o 60%

Ocena potencjału redukcji:

10-30%.

Brak danych.

Aktualnie praktyka trudna do wdrożenia – mogą istnieć określone problemy z wdrożeniem rozwiązania ze względu na brak wyposażenia gospodarstw w siewniki i agregaty do siewu w technologii bezorkowej.

W przyszłości łatwa do wdrożenia – po doposażeniu gospodarstw w siewniki do siewu bezpośredniego z możliwością równoczesnego zlokalizowanego wysiewu nawozów NPK.

Docelowy typ gospodarstw

Gospodarstwa wielkoobszarowe, ok. 40% gospodarstw, globalnie do 10% gospodarstw.

Pozytywne Konsekwencje wdrożenia

1. Ograniczenie emisji CO2 w produkcji przede wszystkim zbóż i kukurydzy.
  2. Zwiększenie zawartości próchnicy glebowej w konsekwencji sekwestracji węgla w glebie- poprawa żyzności gleby.
  3. Zmniejszenie zużycia nawozów mineralnych w precyzyjnym siewie zlokalizowanym łącznie z zasiewem roślin zbożowych.
  4. Zmniejszenie nakładów i robocizny na uprawę roli.
  5. Zwiększenie konkurencyjności rodzimych producentów rolnych.
  6. Rozwój rodzimej branży producentów maszyn rolniczych.
  7. Rozwój rodzimego przemysłu chemicznego – producentów nawozów mineralnych NPK dostosowanych do wymogów siewu zlokalizowanego (typu supergranule).
  8. Rozwój sektora doradztwa rolniczego i obsługi rolnictwa.

Negatywne Konsekwencje wdrożenia

1. Zmniejszenie plonu roślin – (od nieznacznego do 30%).
  2. Zagęszczenie gleby (zwłaszcza gleb zwięzłych) ograniczające rozwój i funkcjonowanie systemu korzeniowego może być powodem zmniejszenia plonów roślin (zwłaszcza w latach ekstremalnie suchych i/lub wilgotnych).
  3. Możliwy wzrost emisji N2O w wyniku zagęszczenia gleby.
  4. Możliwość postępującego uproszczenia płodozmianu lub uprawy roślin w monokulturze (np. kukurydzy) oraz wzrost liczebności i stopnia porażenia patogenami oraz zmęczenia gleby.
  5. Zmniejszenie produkcji i obrotu standardowych mineralnych nawozów NPK przez rodzimych producentów i handlowców.

IB IUNG (monitoring zawartości próchnicy glebowej), IB IOŚ (monitoring emisji CO2 z gleb prawnych), wprowadzenie obowiązku kontroli zawartości próchnicy w glebach uprawnych (laboratoria uczelni rolniczych, instytutów, Stacja Chemiczno-Rolnicza), rejestracja stanu wdrożenia praktyki – ODR.

Możliwość uwzględnienia w metodologii KASHUE

Aktualnie nie istnieje.

Wdrożenie proponowanej praktyki może odbywać się w ramach funkcjonującego Systemu Wzajemnej Zgodności (cross-compliance) zobowiązującego rolników do przestrzegania tzw. wymogów podstawowych w zakresie zarządzania oraz zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, jak również z wykorzystaniem środków II filara WPR. W procesie tym powinny aktywnie uczestniczyć ARiMR, IB IUNG, Stację Chemicznp- Rolniczą, ODR, Izby Rolnicze, Samorządy Regionalne, Zrzeszenia Branżowe i Grupy Producenckie.

• Raport roczny projektu badawczego PBS/1/B8/4/2012
  • Czarnocki S., Starczewski J. (2008): Porównanie zużycia paliwa i czasu pracy przy kilku alternatywnych technologiach przygotowania roli do siewu. Inżynieria Rolnicza 4 (102): 209-215
  • Czarnocki S. (2013): Ocena energetyczna alternatywnych technologii przygotowania roli do siewu jęczmienia ozimego. Inżynieria Rolnicza 3 (146) t.2: 69-75
  • Pawlak J. 2012 Zużycie oleju napędowego w rolnictwie polskim. Problemy inżynierii rolniczej 3 (77):57-64
  • West T. & Marland G. (2002) A synthesis of carbon sequestration, carbon emissions, and net carbon flux in agriculture: comparing tillage practices in the United States. Agriculture Ecosystems and Environment 91: 217-232.